maja 17, 2021

Eurowizja. Kochana i nienawidzona.

Pierwszy półfinał Eurowizji już jutro i Europa znów podzieli się na tych, którzy ją uwielbiają i tych którzy omijają ja szerokim łukiem. Tych którym jest ona obojętna jest niewielu, że nie ma co ich liczyć 🙊Przyznaję, że w moim życiu przeszłam przez wszystkie grupy i doszłam do etapu gdzie jestem ogromną fanką i zeszłoroczny maj bez Eurowizji był dla mnie dość niepełny. Wielu z moich znajomych w dalszym ciągu nie rozumie dlaczego uwielbiam ten konkurs. To właśnie ich pytania podsunęły mi pomysł na mały research i napisanie tego posta. 

Już jutro (18.05.2021) rozpoczyna się kolejny konkurs Eurowizji. Po rocznej przerwie, fani w końcu mogli zobaczyć i posłuchać swoich reprezentantów na scenie w Amsterdamie. Choć obecnie rezyduję w Antwerpii i oddalonej od Amsterdamy zaledwie 2 godziny samochodem, to i w tym roku nie pojechałam. Mam nadzieję, że kiedyś doświadczę tej niesamowitej atmosfery! Do tego czasu planuję tworzyć magiczną atmosferę w domu z przysmakami z różnych krajów 😁. Show się jeszcze nie zaczęło, a ja już słyszę pytania narzeczonego - jak możesz lubić te piosenki? Co jest fajnego w tej Eurowizji? Znowu będziesz kupować płytę?


W roli wstępu dla tych, którzy nie wiedzą o czym mowa, zacznę od tego czym jest "ta Eurowizja". 

Jest to muzyczne show organizowane od lat 50. XX wieku i wpisane w 2015 roku do księgi rekordów Guinnessa jako "najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii". Utwory wykonywane są przez przedstawicieli publicznych stacji telewizyjnych będących członkami Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Oczywiście transmitowany jest w całej Europie ale nie tylko! Kraje takie jak Egipt, Jordania, Chiny, Korea Południowa, Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada, Tajlandia, Meksyk czy Nowa Zelandia także go oglądają! Choć konkurs jest "europejski" to uczestnictwo nie jest geograficznie ograniczone dlatego występują w niej takie państwa jak Izrael, Armenia czy Maroko. Ideą stworzenia Eurowizji było zjednoczenie państw Europy, które w dalszym ciągu ogradzały się po wojnie, i utworzenie wspólnego programu rozrywkowego. Trzeba im przyznać, że udało się! Organizatorem konkursu jest zwycięzca z roku poprzedzającego, a miasto wybierane jest min. wg ilości hoteli. 

  

Wracając do głównego punktu. Cechy charakterystyczne Eurowizji to rozmach, specyficzna muzyka oraz różnorodność występów, i to właśnie one są kością niezgody między zwolennikami i przeciwnikami konkursu.

  • Muzyka. Jest to konkurs, który nadaje cały świat zatem reprezentanci krajów dają z siebie wszystko. Niektórzy mówią, że wysyłają swoich największych i najbardziej utalentowanych artystów, z czym mogłabym się kłócić ale niech im będzie 😅 Niemniej podczas większości występów można usłyszeć fantastyczne głosy, oryginalne i wpadające w ucho piosenki z każdego możliwego gatunku. Przez ostatnie 50 lat na scenie Eurowizji mogliśmy usłyszeć muzykę ludową, jazz, heavy metal, ballady, rap, operę, piosenki disco i alternatywne. To jest to co ja uwielbiam, a mój narzeczony nie potrafi pojąć. Brak ustalonego stylu muzyki, bałagan gatunkowy i niejednokrotnie kiczowane piosenki to to co ludziom najczęściej przeszkadza. Rozumiem ich, czasami zdarzają się występy totalnie przesadzone ale to jest urok ten konkursu i wg mnie bez nich to nie byłoby to samo!

  • Moda i występy. Wspomniany wcześniej kicz zazwyczaj nie wywodzi się z samego tekstu piosenki czy umiejętności piosenkarza/rki. Głównie chodzi tu o występ. W ciągu tych 5 dekad na scenę trafiły totalne perełki z każdego zakątka Europy i przeszły tym samym do historii - Verka SerduchkaLordiBuranovskiye Babushki za swój performance; Sunstroke Project za umiejętności saksofinisty, a nasi Cleo & Donatan za epickie wyrabianie masła😂

  • Różnorodność. Jednym z największych powodów obsesji na punkcie Eurowizji jest to, konkurs piosenki jest celebracją różnorodności. Eurowizja postawiła sobie za cel przekraczanie granic i przyjmowanie ludzi z różnych środowisk, bez względu na ich rasę, seksualność, wiek, płeć czy kulturę. W 1998 i 2014 nagrodę zdobyły transseksualistka i drag-queen (Dana International i Conchita Wurst). Państwa znane z cenzury, niejednokrotnie cenzurowali pocałunki tej samej płci (Finlandia 2013) lub wycinali sceny z występów (Irlandia 2018). Wygląda zatem na to, że może i Europa Świętuje Rożnorodność, jak mówił slogan Eurowizji w 2017 roku, ale Chiny już niekoniecznie 😒

  • Gdyby było wam mało elementów do wszczęcia dyskusji na temat Eurowizji, to podaję jeszcze jeden - system głosowania. Tutaj narzekają zarówno krytycy jak i oglądający. Co ciekawe, większość z nich narzeka na to samo - niektóre kraje po prostu głosują na swoich sojuszników bądź sąsiadów. I tak oto kraje skandynawskie (Norwegia, Szwecja, Finlandia i Dania) najczęściej najwięcej punktów dają sobie nawzajem; Cypr i Grecja są w wieloletnim sojuszu, a dodatkowo Grecja nie daje punktów Macedonii Północnej z przyczyn politycznych (a miało być konkurs bez wpływów politycznych), kolejnymi parami są Białoruś i Rosja oraz Mołdawia i Rumunia jako swoi sąsiedzi. Na koniec punkty idą z Irlandii do Polski w ramach imigracji. Ten system jest łatwo zauważalny gdy ogląda się Eurowizję regularnie i nawet ja, jako fanka Eurowizji, nie popieram tego układu 😕 bo ma to być konkurs na najlepszą piosenkę, a nie na najlepszego sojusznika.


W pierwszym Konkursie Piosenki Eurowizji wzięło udział zaledwie siedmiu uczestników. Obecnie uczestniczy w nim ponad 40 krajów, a ogląda 200 milionów ludzi. Konkurs nie przestaje być popularny BA! rośnie w siłę. Stał się pewnym wyznacznikiem kultury europejskiej, a nawet jej symbolem. Zatem zamysł pierwszych organizatorów okazał się wielkim sukcesem. Kalejdoskop postaci może i jest przytłaczający dla niektórych i może nie każda Eurowizja jest tak samo dobra (lub zła) jak poprzednia, ale kiedy zanurzy się głębiej w jednocześnie dziwną i wspaniałą historię Konkursu, nic dziwnego, że Europa ma na jego punkcje obsesję. Dla mnie Konkurs pokazuje to co w jest w niej najlepsze - różnorodność i to dla mnie argument nie do przebicia 😎


P.S. W Internecie można znaleźć setki artykułów i filmów tłumaczących co to jest Eurowizja i jak ona działa. Taki opis najczęściej tworzą Amerykanie, próbując ogarnąć co się dzieje w Europie. Podaję najciekawsze: Geography NowGuide for confused Americans. Tymczasem Europejczycy skupiają się na rankingach - RoomieOfficial w swoich 2 filmikach odtwarza najlepsze i najgorsze piosenki, a Newsweek Polska podstawiło na najdziwniejsze wykonania.



Oglądacie Eurowizję? Macie ulubione występy? 
Dajcie znać w komentarzach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Project-Pati , Blogger