Personal book challenge czyli moje własne wyzwanie książkowe

 

otwarta książka, wyzwanie książkowe, czytam książki

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż znalezienie interesującej książki, kupienie jej i zaciągnięcie się zapachem jej kartek. Dodajmy do tego jeszcze winko i czekoladę lub belgijskie piwo wiśniowe i długo dojrzewający ser w kosteczkach i mamy popołudnie idealne (albo wieczór jak kto woli 😋). Ania z Zielonego Wzgórza sprawiła, że pokochałam książki i tak jak Belle z Pięknej i Bestii mogliby mnie zamknąć w pokoju z książkami po sufit i raczej bym nie uciekała.  

 

Moje zamiłowanie do czytania książek przerwały czasy studenckie i natłok informacji na wykładach. Nie przerwały jednak szału kupowania ich z myślą, że przeczytam je po obronie magistra 😈😆 W okresie oczekiwania na czytanie, na różnych portalach i stronach wydawnictw pojawiały się wyzwania z listami książek do przeczytania. Książki pochodziły z różnych działów, tematów i od różnych pisarzy. Wiele było tak interesujących, że sama postanowiłam stworzyć swoje wyzwanie. I tak oto randomowe kupowanie książek przerodziło się w Personal Book Challenge (PBC).

 

Czym jest PBC i jakie książki obejmuje? To wyzwanie bezpośrednio nawiązuje do moich zainteresowań i jednocześnie poszerza moje horyzonty. Odnosi się do różnych państw, ich społeczeństw i ekonomii oraz pewnych ciekawostek kulturowych. Lista miała być ścisła ale z czasem stała się dość długa i musiałam ją podzielić na 3 grupy. Podział jest prosty - pierwsza obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich (Brexit wzięty pod uwagę); druga to najbliższe sąsiedztwo UE czyli basen morza śródziemnego. Grupa obejmuje każde państwo mające dostęp do tego morza minus te które są w ugrupowaniu. W ostatniej grupie znajdują się kraje  świata o których po prostu chcę poczytać bo pochodzą stamtąd moi znajomi, usłyszałam lub widziałam coś interesującego o tym kraju lub państwo robi cuda na arenie międzynarodowej. Do tej grupy trawiła np. Norwegia, Wielka Brytania, Azerbejdżan, Gruzja, Iran, Jemen, ZEA, Indie, Japonia, Chiny, obie Koree i Konga oraz Meksyk. 

prywatne notatki, wyzwanie książkowe

Mój notatnik 👆

 
W notatniku zapisałam nazwy państw i tytuły książek, które już mam lub które chciałabym przeczytać. Lista jest cały czas uzupełniana bo niestety ciężko jest znaleźć inne książki niż przewodniki turystyczne o takich krajach jak np. Azerbejdżan czy Słowenia. Staram się aby przy każdym kraju były razem 2 - 3 pozycje książkowe mówiące o historii (np. jak doszło do podziału Korei), sytuacji politycznej (np. życie pod działaniami kalifatu) i społeczeństwie (np. życie kobiety w Japonii). Dzięki wieloletniemu zbieractwu książkowemu o kilku krajach mam już książki więc nic tylko czytać 😍 bo w końcu mam na to czas! Dodatkowo dzięki pracy licencjackiej (Perspektywy wejścia Turcji do UE, obroniona na 3 dni po tamtejszym zamachu stanu, który obalił wszystkie tezy zawarte w pracy😅) mam sporo książek o Turcji więc została ona wyeliminowana z listy zakupów ale nadal liczy się w wyzwaniu. 

 

Aby podtrzymać motywację czytelniczą i przedstawić progres w wyzwaniu będę systematycznie pisać recenzje tych książek i co ciekawego można w nich znaleźć (ale nie będzie spamowania 😉)



Link do recenzji książek z wyzwania - klik


Linki do recenzji pozostałych książek:
  • "Polki. Władczynie Europy" - klik
  • "Władca języków" - klik



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Project-Pati , Blogger