maja 09, 2021

10 moich ulubionych francuskich filmów



Na mojej liście nie obeszłoby się bez dwóch serii filmów, które mogłabym oglądać bez końca i chyba nigdy mi się nie znudzą. Wiem, że mowa była o 10 filmach ale tych kultowych dzieł nie można ominąć. Kompilacja talentów aktorskich i genialnych historii jest dla mnie epicka i polecam je po 100-ktoć bez zająknięcia.    

1. Za jakie grzechy, dobry Boże? (fr. Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?) i I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże! (fr. Qu'est-ce qu'on a encore fait au bon Dieu?)

Twardo zakorzenione małżeństwo katolików Claude i Marie ciężko znosi mieszane małżeństwa swoich kochanych córek. Każda z nich kolejno wyszła za Algierczyka, Chińczyka i Izraelczyka, choć każdy z nich jednocześnie jest Francusem to Państwu Verneuil nie przypadki do gustu. Ostatnia nadzieja na "normalny" ślub leży w rękach najmłodszej córci. Ogłoszenie, że zaręczyła się z katolikiem jest objawieniem Pańskim dla rodziców. Problem pojawia się gdy widzą przyszłego zięcia po raz pierwszy i jak można się domyślić z plakatów, jest on czarno skóry😅 Zarówno pierwsza jak i druga część historii rodziny Verneuil opiewa w niewinne rasistowskie i ubliżające żarciki na temat zięciów i ich krajów pochodzenia. Wszystko skrzętnie domyka wiecznie chichoczący ksiądz i Senegalscy rodzice pana młodego 👌Nietuzinkowa komedia o tym jak spokojnie można żyć w urozmaiconym społeczeństwie i nie pozabijać się.

2. Seria "Asterix i Obelix" 

Jak to się często mówi, dla tych którzy tych filmów nie widzieli jest specjalne miejsce w piekle 😈😇 Filmowa seria Asterix i Obelix to obecnie 4 komedie - (....) konta Cezar, (....) Misja Kleopatra, (....) na Olimpiadzie oraz (....) w służbie jej Królewskiej Mości - wszystkie na jednakowym genialnym poziomie śmieszności i zaangażowaniu aktorów. Seria powstała na podstawie kultowego komiksu o tej samej nazwie i opowiada o przygodach tyłowych bohaterów w różnych częściach świata. Ich cechą charakterystyczną jest niezwykle trafny humor oraz nawiązania do innych kultowych filmów lub wydarzeń. Nie można przejść obok nich obojetnie. Gdy widziało się choćby jeden z filmów, z radością sięgnie się po kolejne.


Francuskie komedie ciąg dalszy. Poniższe pozycje to równie świetne filmy z nietrudnym językiem do oglądania w oryginale lub/i z francuskimi napisami. W tych filmach znajdziecie nie tylko aktorów z Za jakie grzechy dobry Boże? takich jak Christian Clavier, Ary Abittan, Julia Piaton oraz Chantal Lauby. Ale także doświadczonego Daniela Farid Hamidou, znanego bardziej jako Dany Boom i zjawiskową Virginie Efira. 

3. Czym chata bogata! (fr. À bras ouverts) 

Christian Clavier wciela się w rolę bogatego pisarza, który podczas promocji swojej najnowszej książki w telewizji przypadkiem zaprasza pod swój dach romską rodzinę. Cały dotychczasowy świat rodziny Fougerole stanął na głowie gdy do bramy zadzwonili nowy współlokatorzy. Zderzenie kulturowe jakie następuje na nie tak wielkim ogródku jest źródłem wielu prześmiesznych scen. Dostępny na Netflix!

4. Miłość aż po ślub (fr. Jour J)

Bo nie ma to jak organizacja bajkowego ślubu dla szczerze znienawidzonej koleżanki z lat szkolnych. Żeby tego było mało, organizatorka ślubów Juliette niedawno spędziła gorącą noc z Mathiasem, panem młodym. Juliette jak na profesjonalistkę przystało, robi wszystko aby zorganizować piękne wesele wrednej babie i mężczyźnie, w którym - chcąc czy nie - się zakochuje. Ze względów budżetowych, nie może sobie pozwolić na stratę tego zlecenia i bierze się ostro do pracy. Idealny film dla miłośników francuskich komedii. Film lekki, łatwy i przyjemny z bardzo ciekawymi tekstami i nietuzinkowymi widokami. Dostępny na Netflix

5. Przychodzi facet do lekarza (Supercondriaque)

Kolejna fantastyczna komedia z udziałem Danego Booma. Aktor wciela się w rolę Romain Faubert będącego hipochondrykiem, który pomimo tego, że jest zdrowy ma wrażenie, że atakują go wszystkie możliwe bakterie i wirusy. Tymi problemami uprzykrza życie swojego przyjaciela lekarza i jego żony. Medyk codziennie zmaga się z uporczywym pacjentem aż do momentu gdy siostra lekarza wpada Romainowi w oko. Z tym doktor Dimitri Zvenka pogodzić się nie może i planuje resocjalizację pacjenta. Dawno tak się nie ubawiłam na komedii.

Jeśli planujecie zobaczyć film w oryginale lub z napisami francuskimi to mam nadzieję, że jesteście w płynni we francuskim. Większość filmu nie jest trudna do ogarnięcia aż nie dochodzi się do rozmów medycznych. Wtedy można się zgubić (ja tak miałam😐)

6. Facet na miarę (fr. Un homme à la hauteur)

Film toczy się wokół Diany i Alexandre, który okazuje się tajemniczym znalazcą telefonu pozostawionego w restauracji. Mężczyzna zaprasza kobietę na spotkanie podczas którego planuje wręczyć jej zgubę. Podekscytowana Diana została niezwykle zaskoczona wyglądem amanta.... który liczy zaledwie 136 cm. Film to zabawna komedia z odważnym podejściem do stereotypu, że mężczyzna nie może być niższy od kobiety i jego męskość liczy się dopiero od 180 cm wzrostu. Film widziałam niedawno na Netflixie i szczerze polecam. Pozycja idealna na miły majowy wieczór.


Słodko-gorzkie komedia są dla mnie wyznacznikiem nie tylko kina francuskiego ale i włoskiego. Państwa te w świetny sposób łączą elementy komediowe z bardziej poważnymi wątkami. Właśnie pod taką kategorią umieściłabym kolejne 2 filmy z mojej listy.

7. Nie jestem łatwy (fr. Je ne suis pas un homme facile)

Nie wyobrażam sobie Amerykanów tworzących taki film! To musieli być Francuzi. 100-procentowy szowinista pewnego dnia budzi się w świecie na opak, gdzie kobiety są mężczyznami, a mężczyźni są zaczepiani za noszenie niezwykle krótkich spodenek 😂Film nie broni, ani nie kwestionuje idei feminizmu. Pokazuje jak wyglądałoby to gdyby zamienilibyśmy się miejscami. Bo wtedy nie byłoby już tak "do śmiechu". Jest to jedna z tych komedii, gdzie za kurtyną śmiechu, prezentuje się szeroko zakrojony problem społeczny. Dostępny na Netflix!

8. Nic do ukrycia (fr. Le jeu)

Film z kategorii dziwne ale ciekawe. Aż chciałoby się powiedzieć "Taki typowy francuski" 😅. Mamy tu grupę przyjaciół, którzy decydują się dodać pikanterii jednej ze wspólnych kolacji i zobowiązują się do przeczytania na głos każdej wiadomości jaka przyjdzie na ich telefony. Co może pójść źle? Oczywiście wszystko! Polecam szczególnie nauki sztuki kłamania i przekręcania prawdy 😆 Film jest zwariowany i bardzo przyjemnie się do ogląda. Dostępny na Netflix!


Na koniec opuszczamy dział komedii i wchodzimy do filmów bardziej dramatycznych. Oba z wymienionych filmów mają oczywiście pewne zabawne momenty ale podstawą jest "problem". Wymienione filmy nie łączy wyłącznie gatunek. W obu, w roli głównej, występuje Omar Sy. To fantastyczny francuski aktor, senegalsko-mauretańskiego pochodzenia, który swoją karierę rozpoczął już 2 dekady temu. 

9. Nietykalni (fr. Intouchables)

O tej pozycji słychać wszędzie. Nie bez powodu. Film opowiada o sparaliżowanym mężczyźnie z opieki nad którym zatrudniony zostaje młody czarnoskóry chłopak, który właśnie wyszedł z więzienia. Historia 2 światów - młody i stary, biedny i bogaty, silny i sparaliżowany - oparta na faktach. Omar Sy wciela się w chłopaka, któremu zależy tylko na podpisie o zasiłek. Poznanie Philippe otwiera mu świat na proste przyjemności życia, a mężczyźnie stopniowo przywraca chęć życia. Film mówi o temacie niezwykle czułym i ryzykownym w sposób otwarty, szczery i bezpardonowy. Polecam!

10. Jutro będziemy szczęśliwi (fr. Demain tout commence)

Tym razem film poleciła mi przyjaciółka w odpowiedzi na "coś fajnego na sobotni wieczór singla".... jedna z gorszych rad jakie od niej dostałam w naszej 15 letniej historii🙈. Jestem niestety jedną z tych, którą film do płaczu doprowadzi w ciągu kilku minut. I nie chodzi to o jego wykonanie. Właściwie chodzi ale o jego pozytywny aspekt. Co się takiego dzieje w filmie? Omar wciela się w rolę beztroskiego mężczyzny, któremu dziewczyna z jednej nocy podrzuca córeczkę. Na pierwszy rzut oka nic wielkiego i od pierwszych minut nic nie wskazuje na bombę na jego końcu. Niesamowity film z bardzo dobrą obsadą aktorską. Moja rada: naszykujcie chusteczki. 


Oglądanie filmów w języku obcym to fantastyczna opcja na szlifowanie języka. Im więcej się ogląda bym łatwiej go przyswoić. Poznaje się w ten sposób tzw. żywy język. A co za tym idzie, łatwiej się nam nim będzie posługiwać w codziennych sytuacjach. Co więcej, we francuskim (bardziej niż w angielskim) ważny jest akcent. Intonacja to klucz do posługiwania się tym językiem. Jeśli nie mamy dostępu do native speakera, to filmy są idealnym rozwiązaniem. Dzięki nim uczymy się jak wymawiać i akcentować poszczególne frazy, żeby brzmieć jak najbardziej autentycznie .... no i zrozumiale rzecz jasna 😁 A teraz najważniejsze. Pamiętasz ile razy główkowałeś czy to słówko możesz użyć w tym kontekście? Ekranowi francuzi pokażą ci co możesz, a czego nie 😎

Jak się wymienione filmy mają do nauki języka? Na pewno nie są najłatwiejsze, ale też nie hiper trudne. Wszystkie oglądałam w okresie przygotowywania się do egzaminu na B1. Więc mając francuski w okolicach tego poziomu, na pewno je ogarniecie. Un petit conseil: Zacznijcie od komedii 😉


Bon courage et à la télé!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Project-Pati , Blogger